הרפואה מרחוק – טלמדיסין

רפואה מרחוק – Telemedicine היא רפואה המאפשרת מתן רפואה ללא קשר למיקום הפיזי של המטפל/מטופל באמצעות כלים טכנולוגיים. ארגון הבריאות העולמי והאיחוד האירופאי מגדירים Telehealth ובכלל זה RPMT –

(remote patient management) כמערכות ושירותים המחברים מטפלים ומטופלים למטרת אבחון, ניטור, ניהול, והעצמה של טיפול בחולים כרוניים.

טלהמדיסין 1

לטלמדיסין יתרונות רבים כמו שיפור הנגישות לרפואה, אפשרות לניטור המשכי של חולים כרוניים וחולים שיקומיים, הגברת השוויון, חינוך רפואי מרחוק לצוות ולמטופלים, ובעלת פוטנציאל גדול להתייעלות ולחיסכון במשאבים.

השימוש בטלמדיסין קיים בתחומים שונים כמו רדיולוגיה, מחלות כרוניות כמו סכרת, מחלת לב, מחלות ריאה ויתר לחץ דם ועוד. כמו למשל שידור  מדדים פיזיולוגיים שונים כגון דופק, לחץ דם, נשימות, מצב חמצון, מד ביוץ, אק"ג, אולטרסאונד בטן, אקו לב, הולטר לב, מוניטור עוברי, איכות אוויר ועוד לצג מחשב או טלפון נייד.

ביפן, שהינה הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, ממוצע ימי האשפוז למטופל הוא הגבוה בעולם ועומד על 20 יום (בישראל 3 ימים). מכיוון שבתי החולים מקבלים תשלום ממערכת הבריאות הממשלתית לפי מספר ימי האשפוז של החולה, יש להם אינטרס כלכלי להשאיר את המטופל בבית החולים מעבר לנדרש.

אי-לכך, כיום המדינה מנסה לקדם מערכות וציוד רפואי התומכים בטיפול בבית באופן שיסייע לשחרר מטופלים מבית החולים מהר יותר. בנוסף, אחוז המבוגרים באוכלוסייה היפנית הולך וגדל – בראשית 2013 קבע משרד הבריאות את מספר האנשים מעל גיל 64 על 29.3 מיליון (23.4% מהאוכלוסייה) .

עלייה בשיעורי האוכלוסייה המבוגרת יצרה קהל יעד גדול אשר במוקדם או במאוחר לוקים במחלות גריאטריות המחייבות מעקב וטיפול רפואי ראוי. מאחר שחלק גדול מהם מעדיף להישאר בבית, נוצר ביקוש רב למערכות הנותנות מענה למחלות הנפוצות ביותר האופייניות לגיל זה. מצב זה  פותח דלת להזדמנויות רבות בתחום המכשור הרפואי בכלל  והטלמדיסין  בפרט.

תחום הטלמדיסין חדש יחסית ביפן ולכן מערכת ביטוח הבריאות היפנית עדיין לא עדכנה את ההנחיות בנוגע לסוגיות של רגולציה, שיפוי רפואי ועוד.

כמו כן, כאשר מנסים להיכנס ליפן עם מכשיר טלמדיסין, או יישום, ישנם מספר הדגשים חשובים:

  • ההצלחה של המכשיר תהיה תלויה באימוצו על ידי חולים ובני משפחה / המטפלים שלהם וישחרר חלק מהתלות ברופא, מה שיאפשר למטופלים לקחת אחריות על מעשיהם.
  • על היצרן להראות כי שימוש במערכת / במוצר יוביל לשיפור באיכות החיים, להפחתת עלויות מערכת הבריאות וכן יהיה עליו להראות כיצד הם משתלבים במערכת הבריאות הנוכחית/

עבודה עם יפן טומנת בחובה אתגרים רבים כמו מחיר כניסה גבוה, תקנים רגולטוריים מחמירים, תרבות מקומית אשר מחייבת התאמת מוצר, עיצובו ואריזתו לטעם המקומי, תקני סימון מוצרים מחמירים, אתגרים אלו נובעים מהתרבות היפנית בה הם מאמינים בכל ליבם כי יפן הינה מיוחדת ונבדלת משאר ארצות העולם וכדי לעבוד ביפן, החברה הזרה חייבת לאמץ את מאפייני השיטה היפנית.

למרות כל אלו כניסה לשוק היפני, מעצמה כלכלית מהשורה הראשונה בעולם, מזמנת פוטנציאל עצום.

חשוב ללמוד את השוק, ליהנות מהפוטנציאל, לאמוד את האתגרים ולהיעזר במומחים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s