יפן והקשר היהודי

יהדות יפן הינה קהילה יהודית קטנה אשר התקיימה באיי יפן. זוהי הקהילה היהודית הממוקמת במיקום המזרחי ביותר מבין קהילות אסיה.
בשנת 1845 פתחו היפנים את שערי ארצם בפני מהגרים מהמערב, וביניהם היו גם יהודים.

בני הקהילה היהודית הראשונים ביפן היו בעיקר מיהדות סין השכנה (בעיקר משנגחאי) והונג קונג.
עד לסוף המאה ה-19 עברו ליפן עשרות יהודים, ובשנת 1870 כבר היו ביוקוהמה כ-50 משפחות יהודיות. קהילות יהודיות נוצרו גם בקובה ובנגסאקי בה הייתה הקהילה היהודית הגדולה מבין השלוש וכן הוקם בה בית הכנסת היהודי הראשון בתחומי יפן. עד היום נותרו בשלוש הערים הללו שרידי בתי קברות יהודים ישנים.

בזמן מלחמת העולם השנייה, למרות שיתוף הפעולה בין יפן לגרמניה, לא מסרה יפן את היהודים שגרו בה ואת יהודי מנצ'וריה לידי הגרמנים. במהלך המלחמה נמלטו יהודים רבים מאירופה לסין ויפן, דרך סיביר כמו למשל בני ישיבת "מיר" אשר הגיעו ליפן במרץ 1941לתקופה קצרה, עד שעברו לשנגחאי.

היו יפנים שסיכנו את חייהם והצילו יהודים רבים:

צ'יאונה סוגיהארה, הקונסול היפני בליטא, הציל את חייהם של אלפים מיהודי ליטא בכך שנתן להם אשרות מעבר ליפן, לפני שפגעו בהם הליטאים והגרמנים. על מעשיו אלה זכה לתואר חסיד אומות העולם אחרי המלחמה.
אדם נוסף, שבשל אהדתו ליהדות, עזר רבות לפליטים הוא הפרופסור סצוזו קוצוג'י אשר פעל להאריך את שהותם הזמנית של הפליטים ביפן ודאג להם למזון, בפעילותו זו הסתכן בנפשו ואף נכלא ועונה. כמה שנים לאחר המלחמה עלה לארץ .עם פרוץ המלחמה בין יפן לארצות הברית עזבו אותה רוב יהודי המדינה ועברו לארצות הברית או לסין.
כיום מתגוררים ברחבי יפן כ-1000 יהודים, כאשר ישנן שתי קהילות פעילות – הקהילה הקונסרבטיבית בטוקיו והקהילה האורתודוקסית בקובה. כמו כן יש בטוקיו שני בתי חב"ד.

ביפן אפשר למצוא כמה קהילות אוהבות ישראל:
כנסיית ישו הקדושה (בית שלום)   Sei Iesu Kai聖イエス会   –

מקהלה בית השלום

מקהלת בית שלום

כנסייה יפנית עצמאית, אשר נוסדה על ידי האב טקג'י אוצוקי ז"ל (מכונה על ידי בני קהילתו: אבא אוצקי) בשנת 1946.  הקשר של אוצקי עם היהדות החל בימי מלחמת העולם השנייה, כשכיהן ככומר נוצרי במנצ'וריה (צפון מזרח סין).
באותה תקופה לא היה קשר בין יפן לישראל  והפקפוק של הסביבה בהארה שלו, גרם לאוצקי להקים את הקהילה ולגייס אליה אוהדי יהודים נוספים.
כיום הכנסייה מונה כ-10.000 מאמינים, חברי הקהילה הם נוצרים פרוטסטנטיים והם משרתים את "אגודת הנוצרים היפנים ידידי ישראל", הידועה גם בשם "בית שלום יפן". עיקרי אמונתם כוללים תפילה למען התקומה הרוחנית של ישראל, שלום ירושלים וביאת המשיח, אשר התגבשו בעקבות חוויה של התגלות אלוהית שבה התנסה האב טקג'י אוצוקי בשנת 1938.
כל ישראלי החפץ לבקר בערים טוקיו, מנרה והירושימה יזכה מבני "בית השלום" לקבלת פנים חמה ולאירוח של שלושה לילות ללא תשלום. בנוסף, הקימה הקהילה מקהלה ששרה שירים עבריים, ומגיעה לסיבוב הופעות בישראל מדי ארבע שנים ומפעילה מוזיאון בפאתי מחוז הירושמה לזכר מיליון וחצי הילדים היהודים שנספו בשואה.

טקגי אוצקי

קיוג'י צוג'יטה

 

 

קהילת המָקוּיה (ביפנית: キリストの幕屋) :

משמעות השם "מקויה" (ו"ו בשורוק) – "אוהל מועד של ישו". מדובר בתנועה דתית יפנית, שנוסדה ב-1948 על ידי איקורו טשימה. אחד מעקרונותיה המרכזיים הוא התמיכה בעם ישראל ובמדינת ישראל.
טשימה הגה את רעיון התנועה בעקבות התגלות שחווה כאשר התבודד במשך שבועיים בהרים.
הוא ביקר בארץ ונפגש עם הוגי דעות יהודיים באוניברסיטה העברית כפרופ' מרטין (מרדכי) בובר ופרופ' שמואל הוגו ברגמן.
התנועה מאמינה באלוהים ובתנ"ך ללא סייגים. חברי המקויה, המונים כמה עשרות אלפי בני אדם, גורסים כי העם היהודי הוא העם הנבחר ומאמינים כי הם עצמם צאצאי אחד מעשרת השבטים האבודים. ההזדהות שלהם עם מדינת ישראל וההיסטוריה שלה נובעת מפרשנותם התיאורית על ספרי הנבואות.     מרכז התנועה ממוקם בטוקיו, אבל גם בערים הגדולות ובקטנות יותר קיימים מרכזים פעילים.
חברי המקויה נישאים רק בינם לבין עצמם, והם נוהגים להיקרא בשמות עבריים, כמו: ישעיהו, ירמיהו, גבי, הילה. זקני הקהילה פוסקים לגבי שאלות שונות שעולות, וחלק מהחברים שולטים בשפה העברית.
אנשיה הקהילה מאורגנים בכ-200 קהילות, רובן ביפן, אך גם בארצות הברית, קוריאה וטייוואן. מספר אנשיה נאמד בכ-50 אלף‏.
ביטאונה של הקהילה מופץ בכל חודש בכ-­300 אלף עותקים‏.
אנשי המקויה חוגגים חגים נוצריים כחג המולד, הפסחא והפנטקוסט, אך מציינים גם את ערב הפסח היהודי, חג הסוכות שבו הם נוהגים לעלות לרגל לירושלים, ועוד. למקויה אין ממסד דתי ואין מצוות בכתב.
התפילה מונהגת על ידי מדריך ומלווה בשירים רבים, הכוללים מזמורי תהילים ושירים עבריים וכן שירים שחוברו על ידי אנשי התנועה. השיר הישראלי העיקרי של המקויה הוא ירושלים של זהב של נעמי שמר.
למקויה תזמורת פילהרמונית המנגנת מנגינות יהודיות, כליזמר וישראליות, בסגנון קלאסי. תזמורת זו הוציאה תקליט. כמו כן יש להם תיאטרון המציג הצגות יהודיות וישראליות, ככנר על הגג, ולהקות מוזיקה המבצעות בין היתר חזנות‏. פעם בעשור הם נוהגים לממן מופע נגינה משותפת עם התזמורת הסימפונית ירושלים‏. שולי נתן הופיעה עם לחניה של מרים מיאורה (בת התנועה) למלים 'והוא יושיעני' (מתוך תהלים נ"ה) עם בנות המקויה.
אנשי התנועה נוהגים לעלות לרגל לישראל ולשלוח נציגים לאירועים ישראליים.
בחג הסוכות מגיעה משלחת גדולה להשתתפות בצעדת העמים בירושלים‏. מסע זה מגיע לשיאו בטקס מיוחד הנערך בכותל המערבי.

מאקוייה בישראל

בני קהילת מאקויה בביקור בישראל

חלק מצעירי המקויה מגיעים לתקופת לימוד בישראל ומאמצים בה שם ישראלי. הם מטיילים בארץ, כדי להכיר את ההיסטוריה ואת המקומות הקדושים ליהודים ולנוצרים. הם לומדים עברית באולפן בקיבוץ חפציבה במטרה להגיע ליכולת לקרוא את התנ"ך בשפת המקור. הקשר עם הקיבוץ החל ב-1962.

לרגל היובל של הקיבוץ הקימה התנועה את "הגן היפני" בקיבוץ. בגן צמחים המוזכרים בתנ"ך לצד אלמנטים יפניים כגשר אבן, מנורות אבן (סורו), סוכת מנוחה לתה (אזומאיה), דגי קוי ופסלי עגור יפני‏. חלק מאנשי התנועה לומדים באוניברסיטאות ובמכללות בישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s