יוקאי-על שדים ומפלצות ביפן

סיפורי פולקלור הם חלק בלתי נפרד מהתרבות היפנית וכמו בכל סיפורי אגדות גם אצל היפנים מפלצות, שדים ויצורים מפחידים הם חלק מסיפורים אלו.
ביפנית, יוקאי הוא שם כולל לאותם יצורים מפלצתיים הכוללים רוחות רפאים, שדים ויצורים על טבעיים.
בסיפורי הפולקלור היוקאי יכולים להיות מפחידים, מאולפים, חזקים וחלשים רשעים ואפילו טובים.
חלק מיצורי היוקאי מבוססים על אגדות עתיקות ומשלים שמקורם אינו ידוע והם מסופרים מפה לאוזן בגרסאות שונות, חלק מהסיפורים נכתבו בעידן אדו ע"י סופרים ואמנים וחלקם נכתבו בעידן המנגה המודרני.
חלק מיצורי היוקאי מוכרים לכל אחד ביפן וחלקם נדירים ורק מעטים שמעו עליהם.
לכל יצור שם, תכונות אופי ומיקום (היכן הוא נמצא) משלו.

מיקומו של היוקאי יכול להיות בכל מקום…החל מחדר השירותים בבית ועד לשדות האורז הפתוחים, עמוק בלב הים או על פסגות ההרים, אפשר למצוא אותם אפילו בחפצים ביתיים שכיחים כמו הקומקום או המקרר.
ישנם מגוון יצורי יוקאי מקסימים ומופלאים ומתוכם בחרנו להציג לכם שלושה יצורים מוכרים ואהובים ביפן:
Nekomata
לפי האגדה היפנית,כאשר חתול מגיע לבגרות יוצא ממנו יצור שדוני והחתול הופך מחתול ביתי חביב ליצור זדוני בשם Nekomata.
ה Nekomata מוכר כחתול בעל תכונות על טבעיות ומוכר גם בשם "חתול המזלג" בשל זנבו המפוצל.
החתול הולך על שתי רגליים ומדבר בלשון בני האדם, הוא חש עליונות גדולה על כולם ואוהב ליצור סביבו כאוס.הכוח של החתול כולל יצירת אש ושינוי צורה.
את חתולי ה Nekomata אפשר למצוא גם בעיר וגם בהרים הגבוהים כאשר חתולי ההרים גדולים יותר ובעלי טפרים ארוכים ומחודדים.
דמויות החתולים הן ותיקות בפולקלור היפני וניתן למצוא אותן באגדות רבות והן ממשיכות להיות חלק מסיפורי המגנה העכשוויים.


Kappa– אחד היצורים המוכרים והאהובים ביפן.
הקאפה היא מפלצת החיה במים, המראה שלה הוא שילוב של ברווז, צפרדע וצב ועל ראשה בריכת מים קטנה באמצעותה יכולה הקאפה לשהות מחוץ למים.
הקאפה ידועה באהבתה לעסוק בהאבקות סומו ולאכול מלפפונים.


לפי סיפורי האגדות הקאפה תופסת ילדים קטנים ששוחים לבד במים וחוטפת אותם ולכן עד היום הורים יפנים מזהירים את ילדיהם שאם ישחו לבד הקאפה תחטוף אותם…
עד היום אפשר למצוא ליד אזורים מסוכנים בנהרות שלטי אזהרה מפני הקאפה.


עם השנים הפכה הדמות של הקאפה מדמות מפחידה לדמות אהובה וחביבה ודמותה של הקאפה  היא אחת הדוגמאות המרכזיות להפיכת דמות מפחידה ומאיימת ליצור חמוד ואהוב על היפנים.
דמות הקאפה מופיעה בפרסומות: בעיקר למוצרים או מקומות הקשורים למים כמו אונסנים או קמפיין למודעות שמירה על ניקיון המים, כסמל לוגו על מוצרי מזון כמו לחמניות וממתקים ואפילו לדמות המתוקה מכולן, הלו קיטי יש חבר שהוא דמות קאפה.


Tsukumogami- קבוצה שלמה של רוחות בפני עצמה בעלת מקור מעניין, לפי האמונה כאשר חפצים דוממים הנמצאים בכל בית מגיעים לגיל 100 הם הופכים ליצורים חיים.
מקור האמונה נמצא בכך שלכל דבר בעולם יש רוח חיה בתוכו ולכן יש לנהוג בכל דבר בכבוד והערכה…גם בנעלי בית, מטריה ובקומקום התה.
במידה וכלי הבית לא היו בשימוש ואף הושלכו לפח בלי סיבה טובה כלי הבית יחזרו כרוחות רעות ואפילו יחפשו אחר נקמה, אך הכלים שהשתמשו בהם בכבוד יחזרו כרוחות חביבות ולא מזיקות שנהנות ממעשי קונדס משעשעים והן רוחות אהובות בעיקר על ילדים.
רוחות הטסוקומו-גאמי הן קטגוריה רחבה בפני עצמה עם רוחות מסוגים שונים אשר לכל אחת מאפיינים וסיפורים משלה כמו למשל: רוח כלי הנגינה הקמה לתחיה בלילה ובוכה על כך שבעליה לא מנגנים עליה יותר, רוח מזרן הפוטון, דמות בלוייה ומשומשת המנסה לחנוק את בעליה שזרקו אותה לאחר שנים של שימוש ורוח המטריה השבורה הנוהגת להופיע ולעוף ברחבי הבית כאשר מזג האוויר גרוע במיוחד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s