יפן בצל הקורונה – יוני 2020

שיעור התמותה של יפן לנפש כתוצאה מווירוס הקורונה (COVID-19) הוא מהנמוכים בעולם המפותח , נמוך פי 70 מבריטניה ונמוך פי 40 מארצות הברית.
ניתן לחלק את מגיפת נגיף הקורונה ביפן לשני גלים: הראשון מקורו מווהאן בסין עליו התגברו במרץ 2020 ואילו השני מקורו מאירופה ומארצות הברית והוא זה המתפשט כיום ברחבי המדינה.
מדענים רבים שאלו את עצמם מה אפשר שיעור מוות כה נמוך ביפן כתוצאה מנגיף זה:
תגובת ממשלת יפן, זן קל יותר של הנגיף, השפעה חברתית הנגרמת כתוצאה מחסינות קהילתית, הרגלים תרבותיים כמו קידה במקום לחיצת יד, לבישת מסכות פנים, שטיפת ידיים עם ציוד לחיטוי, תכונה גנטית המגינה על היפנים וחסינות יחסית המועברת על ידי חיסון חובה ביפן של שחפת, כל אלו הוצעו כהסברים אפשריים.
מרגע התפרצות המגיפה ביפן בינואר 2020, ממשלת יפן נקטה אמצעים שונים למניעת ההתפרצות והפחתה כמו: הקמת כוח משימה לאומי שיפקח על תגובת הממשלה למגיפה, סגירתם הזמנית של כל בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והתיכונים היפניים עד תחילת אפריל, דחיית האולימפיאדה לשנת 2021, הכרזת מצב חרום במספר מחוזות ביפן ובהמשך בכל המדינה, שבהם ביקשו מתושבי המדינה להימנע מלצאת החוצה ולעבוד מהבית, בידוד לחוזרים מחו"ל, סגירת גבולות לכניסת זרים ועוד.


על פי החוק היפני, לממשלת יפן אין את הסמכות לאכוף סגר וגורמים רשמיים אינם יכולים להגביל את תנועת האנשים על מנת להכיל את הנגיף. כתוצאה מכך, ציות לבקשות הממשלה להגבלת תנועות מבוסס על "בקשה לשיתוף פעולה ציבורי" להגן על חיי האנשים "ולמזער נזק נוסף לכלכלה".
כוח המשימה הרפואי של ממשלת יפן צופה כי גלים נוספים של COVID-19 יגיעו למדינה לפחות בשלוש השנים הבאות, כאשר כל אחד מהם ידרוש מהציבור היפני לשנות את התנהגותו.
מכיוון שהממשלה אינה יכולה לחוקק אמצעי חובה לאכיפת בקשות הגבלת תנועה, החלה הממשלה להכשיר את אזרחיה לעמוד בהגבלות אלו בהתנדבות במהלך מצב חירום נוכחי ועתידי.

ב- 25 במאי סיימה יפן את מצב החירום בכל יפן וב- 28 במאי אושרה חבילת סיוע כלכלית של 117.1 טריליון ין שמטרתה להעניק הקלה כספית לחברות ואנשים פרטיים שנפגעו כלכלית בשל השפעת הנגיף.
החל מיוני, מה שלא אסור מותר, והשגרה שונה ממקום למקום…
הרשויות היפניות אישרו הקלות על מגבלות השיבה לאחר ביקור מחוץ ליפן, חיי הלילה של טוקיו מתחילים לחזור לעצמם, מקומות שנסגרו לבקשת הממשלה החלו לפתוח את שעריהם, ליגת הבייסבול המקצועית היפנית פתחה את עונת התחרויות ובתי הספר עובדים במסגרת חלקית.
מרבית האטרקציות התיירותיות ביפן נסגרו באפריל ומאי. אולם מאז סוף מאי, חלק גדול מהם נפתח מחדש ורק מעטים נותרו סגורים. רוב האירועים והפסטיבלים בוטלו או נדחו.


ביוני מטרופולין טוקיו התחיל עם פתיחה מחודשת של פארקי שעשועים, ברים של קריוקי ומכוני פצ'ינקו והחלו לערוך אירועים ציבוריים עם מקסימום 1,000 איש. ובהמשך נפתחו כל העסקים: מוזיאונים, מסעדות וחנויות לשמחת הקהל.

d799d7a4d79f-d791d7a7d795d7a8d795d7a0d794-2
במהלך חודש יוני הורמו כל המגבלות העסקיות בטוקיו, שהוטלו בעקבות נגיף הקורונה, כולל מקומות סגורים, מקומות צפופים ומקומות בהם מתקיים קשר קרוב בין אנשים, כגון מועדוני לילה ומקומות עם הופעות מוזיקה חיה.


למרות שכל העסקים והמסעדות פתוחים, היפניים נוקטים באמצעי זהירות נוספים בכדי להימנע מהפצת הנגיף. בדיקות חום הן כיום תופעה שכיחה בעת כניסה לחנויות ולמסעדות.
האורחים נדרשים לעטות מסכות פנים וניתן להוריד אותן רק כאשר אוכלים או שותים.
ברים של קריוקי נפתחים מחדש עם כללים מחמירים יותר, כולל קיבולת מוגבלת של אנשים וזמרים לובשי מסכות. אפילו מסיבות השתייה ב- izakaya, מסורת מכובדת ביפן, נערכות עם מגני פנים ושינוי צורת הישיבה.


כל המנהגים הללו הם צעד נוסף בהתאמה לנורמה החדשה, לחיות חיים קבועים יחד עם אמצעי זהירות נדרשים כדי להימנע מהפצת הנגיף או להידבק בו. גם עונת החתונות ביפן חוזרת לפעילות החודש ומתחילים לערוך שוב חתונות ביפן.
מבחינת מצב התיירות הנוכחי ביפן, הגבולות סגורים, אך ללא הגבלות על נסיעות פנים.
קמפיין לאומי לקידום תיירות פנים צפוי להתחיל בתחילת אוגוסט, בעוד שקמפיינים מקומיים שונים כבר יצאו לדרך.
בתוך הערים לא הושפעה התחבורה הציבורית. עם זאת, חברות תעופה וחברות אוטובוסים למרחקים רחוקים קיצצו את שירותיהן במידה ניכרת, ורכבות עונתיות ותיירותיות הושעו, אם כי כעת השירותים מוגדלים שוב.
רכבות בין-פרבריות חזרו לרוב לפעול לפי לוחות הזמנים הרגילים שלהן לאחר צמצום השירותים במאי ובתחילת יוני.

מבחינת העסקים ביפן- שיעור העבודה מרחוק, ה-teleworking, כמעט הוכפל מינואר ועד מרץ בתחומי עבודה כמו הנהלת חשבונות, פקידות, מכירות וקמעונאות, בהם ניתן לקיים עבודה מרחוק. וכך יש אנשים שעובדים מהבית, יש כאלו שעובדים כרגיל, יש כאלו שהולכים למשרד לחצי יום (ומשתמשים ברכבת בשעות בהן יש תפוסת נוסעים נמוכה) ויש כאלו שנוסעים לעבודה רק יום או יומיים בשבוע. כמובן שעבודה מרחוק אינה מתאימה לתחום התעשיה המסורתית.

בשל משבר הקורונה, הריחוק הגיאוגרפי והעסקי- תרבותי עם יפן בולט במיוחד.
מכוון של-AddValue יש סניף מקומי בטוקיו, אותו מנהל סמנכ"ל הפיתוח העסקי, הדובר וכותב יפנית, אנו יכולים לעזור גם בתקופה מאתגרת זו ליצור קשרים חדשים ביפן, לממש את הפוטנציאל העסקי האדיר הגלום ביפן או לחברות הפועלת ביפן לשמור על קשרים קיימים או בתהליך כניסה לשוק היפני וצריכות סיוע מקומי.

d799d7a4d79f-d791d7a7d795d7a8d795d7a0d794-4

*התמונות בבלוג מרחבי הרשת

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s