יושינוגרי: פארק מרתק של החברה הפרהיסטורית של יפן

באמצע שנות ה-80 החליטה ממשלת מחוז סאגה של קיושו לפתח גבעה נמוכה יחסית שאינה בשימוש בעיירה יושינוגרי, כ-12 קילומטרים מימי אריאקה, לפארק תעשייה אזורי. זמן קצר לאחר שהחלה עבודות עפר, הבחינו מפעילי הדחפורים שהם חופרים פיסות חרס ישנות מוזרות ועוד כלים לא מוכרים. עד מהרה הבינו השלטונות שהם חשפו משהו חריג וארכיאולוגים נקראו לדגל.

ככל שהחפירות נמשכו, התברר שהגבעה היא אתר של יישוב עתיק, קהילה עתיקה שניתן לשייך לתקופת יאיוי של יפן. כעת, משתרע על כ-40 דונם, היכן שהסתיימו החפירות, התנחלות יאיו שוחזרה ופתוחה לציבור. הפארק ההיסטורי יושינוגרי הוא מקום מרתק שבו ההיסטוריה העתיקה חוזרת לחיים.

לפני תגלית יושינוגרי, האמינו שהתקופה ההיסטורית של יאיוי – התקופה שבה החלו גידולי אורז רטוב ומבנים חברתיים מאורגנים ביפן – מכסה את 300 לפני הספירה עד 300 לספירה. בבדיקת הפחמן של כמה חפצים שהתגלו ביושינוגרי הרחיק את תקופת הזמן הזו בערך חמש מאות שנים לסביבות 800-1,000 לפני הספירה, אם כי ארכיאולוגים עדיין מתלבטים בהגדרת התאריך המדויק של התקופה.

חלק מהמבנים הדתיים, בגובה של שלוש קומות, נראים למרחוק כאשר מתקרבים לפארק. מדהים לחשוב שעמים מתקופת הברזל המוקדמת יכלו לנהל מבנים כל כך משוכללים.

קיימות עדויות ארכיאולוגיות לכך שקהילות רבות של יאיו נלחמו זו בזו וחיו בהתנחלויות שנפרדו למטרות הגנה. יושינוגרי היא קהילה כזו. הכניסה כוללת פאליסדות משוחזרות, חפיר יבש ושער. מאמינים שרוב החקלאות התרחשה מחוץ לאזורים המיושבים, אך מכיוון שהאזורים הנמוכים שמסביב נכבשו ומעובדים ברציפות במשך יותר מאלפיים שנה, אי אפשר היה למצוא שרידים של "חומות" שדות האורז העתיקות שבדרך כלל משמשים לזיהוי שרידי יאיוי.

מהכניסה, שבילים מובילים לחלקים שונים של הקהילה. משמאל יש בתים שלדעתם אוכלסו על ידי מעמדות החקלאים של החברה, ואילו במעלה הגבעה מימין התגורר המעמד השלטוני, על חלקם נשקף מגדל תצפית מרשים. אזור מכוסה בנפרד מכיל אגרנים, הממוקמים גבוה מעל הקרקע עם מחסומים למניעת כניסה של מכרסמים.

בתים מתקופת יאיוי הם מבני בור לא שונים, אם כי מעט יותר מתוחכמים מבתי הבור של תקופת ג'ומון קודמתה (1,400 עד 300 לפני הספירה). במשך זמן רב, חוקרים האמינו שאנשי ג'ומון הודחקו על ידי מהגרי יאיוי מקוריאה, סין ומחלקים מדרום מזרח אסיה, אם כי מחקר עדכני יותר, כולל דנ"א מעצמות עתיקות, הוביל לתיאוריה שאנשי הציידים-לקטים ג'ומון ברובם נקלטו באוכלוסיות ה-Yayoi החקלאיות כך שהיפנים המודרניים צאצאים משניהם.

רצפת הבתים נחפרה כמטר לתוך האדמה. מעל הבור נבנה מבנה מוט משופע ומכוסה סכך כדי להעניק מראה דמוי אוהל. האור היחיד הוא מהדלת היחידה. מדורה שהמשיכה לבעור במרכז הבטיחה שהרצפה תישאר יבשה. פלטפורמות לשינה ואחסון כלים נמצאות על היקף הבור.

בתים גדולים יותר מציגים הפרדות בתוך הבתים לשימושים שונים, כולל אחסון, שינה, בישול ואכילה. בנוסף לחקלאות המיושבת, אנשי יאיו עסקו במטלורגיה ואריגה בסיסית והשתמשו בכלים מתוחכמים יחסית המשלבים גם אבן וגם ברזל.

מאמינים שה-Yayoi לבשו גם בגדי עור וגם בגדי בד ארוגים צבועים. כמו קודמיהם בג'ימון, הם עשו שימוש ניכר בקדרות.

באזור אחד יש בתי בור לראש השבט ולנשים שלו, כולם מאחורי אזור מחולק.

בקטע אחר של היישוב, קרוב יותר לנקודה הגבוהה ביותר של הגבעה, ניצבת תת חלוקה הנתונה לתצפית דתית, הנשלטת על ידי המגדל/המקדש שנראה למרחוק. בקומות העליונות, המבקרים יכולים לראות טקסים משוחזרים שונים, רבים חשבו שהושפעו מאמונות שמאניסטיות שהביאו איתם בני יאיו מקוריאה.

בעוד שליפנים אין היסטוריה כתובה עכשווית משלהם (ההיסטוריה הכתובה הראשונה של יפן נערכה במאה השישית לספירה), ישנם תיעודים סיניים של מפגשים סיניים-יפניים בתקופת זמן זו המספקים מידע על היבטים שונים של חברת Yayoi שארכיאולוגים יכולים כעת לאשר עם התיעוד הארכיאולוגי.

מעבר לחלקה הדתית שוכן בית הקברות. בני יאיו העדיפו לקבור את מתיהם בארונות טרה קוטה המורכבים משני חלקים. העתקים מוקמו כדי לעזור למבקרים לראות כיצד היו קוברים את המנוחים. 

בקרבת מקום נבנה בניין ממוזג על פני חפירה אחת, המאפשר למבקרים לראות עוד יותר את שיטות הקבורה המתוחכמות יחסית של האנשים הפרהיסטוריים הללו. סרטונים ותצוגות חזותיות אחרות מספקות גם תובנות נוספות.

נקודה זו היא הרחוקה ביותר מהכניסה לפארק ואוטובוס הסעות קטן עובר מעת לעת כדי להציע למבקרים עייפים מעט הפוגה כשהוא נושא אותם למוזיאון החפצים הממוקם קרוב יותר לשער.

המוזיאון מכיל כלי נשק, כלים וחרסים וכן תערוכות על אריגה ופעילויות "תעשייתיות" אחרות של התקופה. יש גם מראות העשויות מברונזה מלוטשת, מאפיין משמעותי בחיי הדת וככל הנראה, סמל של עושר וכוח. סוג זה של מראה הוצג לראשונה בסין; מראות מתוצרת סינית כמו גם מקבילותיהן היפניות נחשפו ביושינוגרי.

הפארק ההיסטורי יושינוגרי הוא תרגיל אינטלקטואלי מעניין למבוגרים, אך לא פחות מרתק ומהנה לילדים. במהלך הקיץ, הפארק מציע כמה פעילויות השתתפותיות כמו שיעורי הכנת אש והכנת חרוזי זכוכית מהנים במיוחד לילדים.

*התמנות בבלוג מרחבי הרשת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s