מסע אחר קורוסאווה

אקירה קורוסאווה נחשב לבעל החזון הגדול ביותר בקולנוע היפני. הוא יכול ליצור הכל, משדות קרב עתיקים ועד נופים סוריאליסטיים דרך העדשה שלו. למעריצים, ביקור במקומות אלו ביפן והשוואתם לגרסה שהופיעה בסרט מאפשרים לקבל טעימה קטנה מהחזון הטרנספורמטיבי הייחודי של קורוסאווה.

בעוד שהבמאי לא היה מעל השימוש בסטים כדי להשיג את חזונו, ניתן למצוא מיקומים אמיתיים מהסרטים של קורוסאווה ברחבי יפן. לדוגמה, ישנו מקדש נינוקה בגוטמבה, שיזואוקה, וחוף ג'וגסאקי של חצי האי איזו המוצג בשבעת הסמוראים והשער האיקוני במקדש קומיוג'י מרשומון .

אז כדי לתת כבוד לאחד מיוצרי הקולנוע הגדולים של זמננו, כאן תוכלו למצוא כמה מהסטים הבלתי נשכחים ביותר של אקירה קורוסאווה בחיים האמיתיים.

גוטמבה והיער הארור

בשנות ה-50, קורוסאווה רכב על הצלחתו של סרטו שבעת הסמוראים, שהיה הסרט הרווחי ביותר של 1954 ביפן. כשהוא מחוזק מהצלחתו, הוא התחיל לעבוד על אחד מסרטיו השאפתניים ביותר, כס הדם.

חלק גדול מהסרט צולם בגוטמבה, מיקום מועדף על קורוסאווה, וכזה שמופיע בכמה מסרטיו. העיר יושבת למרגלות ציון הדרך המפורסם ביותר של יפן, הר פוג'י. עם זאת, ההר הגדול כמעט בלתי ניתן לזיהוי בכס הדם, אלא רק משמש כרקע לאווירה הערפילית של הסרט.

Throne of Blood הוא שחזור של הבמאי על מקבת', מלא בהתרחשויות רפאים בחלק העמוק והאפל ביותר של היער. קורוסאווה דרש מיקום מבשר רעות לא פחות. היער שהופיע בסרט היה יער אאוקיגהארה הידוע לשמצה בימאנאשי. היערות ידועים בתור "ים העצים" והמוניטין המצער שלהם של מקוללים מגנט למקרי מוות בהתאבדות.

המבצר הנסתר האמיתי

לאחר הצלחתו של כס הדם, קורוסאווה עשה את האפוס שלו, המבצר הנסתר. כאן הוא ממשיך את המגמה של עימותים עצומים בין חמולות סמוראים על פני שטחים פתוחים לרווחה עם תנועות מצלמה סוחפות על פני נופים דלילים ופתוחים.

כשצופים במבצר הנסתר, אפשר מיד לזהות את עמק הוראי של מחוז היוגו (כמובן רק מי שמכיר). הנוף שלו משתרע ככל שהעין יכולה לראות. הסרט מתאר את העמק באווירה של ריקנות – מתאים באופן מושלם לקרבות העקובים מדם שקורוסאווה רצה להציג.

המצודה ששימשה בסרט על ראש הר קושו הייתה טירה אמיתית – טירת אקיזוקי. פעם מקום מושבו של שבט אקיזוקי העוצמתי ששלט באזור פוקואוקה, הטירה הייתה בחורבות הרבה לפני שהמבצר הנסתר צולם שם. אף על פי כן, קורוסאווה היה מאסטר בלגרום לדברים להיראות גדולים ומרהיבים יותר מהחיים האמיתיים. המבנים המעטים שנותרו בטירה, כמו קירות האבן והשערים שלה, שימשו להשפעה רבה לאורך הסרט.

הטירות של קגמושה

לקראת סוף חייו, קורוסאווה הפך אובססיבי לאווירה ולאותנטיות. עם כוחו בתעשיית הקולנוע והמוניטין הפנימי שלו, הוא החל לצלם באמצעות כמה מהבניינים החשובים ביותר של יפן. Kagemusha האפי שלו כולל את הטירות האהובות של קנסאי, עם טירת Himeji בהיוגו וטירת Iga Ueno הפנטסטית בMie המופיעות בסרט.

טירה מפורסמת נוספת בה נעשה שימוש היא טירת Kumamoto במחוז קוממוטו. טירת קוממוטו נבנתה זמן קצר לאחר הקרב ההיסטורי של סקיגהארה בסוף תקופת סנגוקו (1467-1615), מה שהוביל לאיל המלחמה אייאסו להפוך לשוגון על פני יפן המאוחדת.

עם היסטוריה כה עקובת מדם בחיים האמיתיים, הטירה מרגישה כמעט מרושעת – והיא דמות בפני עצמה בקגמושה.

החלומות של קורוסאווה

פחות משמונה שנים לפני מותו, קורוסאווה יצר את אחד מהסרטים היותר ניסיוניים שלו, Dreams. אז, כראוי, הוא היה צריך מיקום שנראה סוריאליסטי. בסופו של דבר, הוא בחר בגבעת Marchen of Ozara, באי הצפוני של יפן, הוקאידו – שדה חיטה פשוט אך מדהים שנשתל על רקע עצי לגש ושמים כחולים וחלומיים.

סוריאליזם דומה ניתן לראות בחוות Daio Wasabi במחוז Nagano. השדות המתגלגלים של מבנים ירוקים ומבנים דמויי זנב פיות עם גלגלי מים החיוניים לחלומו האחרון של הסרט.

החדר והקבר של קורוסאווה

כיום, המבקרים בריוקאן Ishihara (פונדק) יכולים לשהות באותו חדר שבו קורוסאווה עשה סיעורי מוחות על סרטיו הבאים. החדר האהוב עליו פונה לגן הפונדק והוא נקרא "חדר קורוסאווה". אתם יכולים אפילו לזהות את נעלי הבית החתומות של הבמאי יושבות מתחת למדרגות של הריוקאן.

למרות תרומתו האדירה לקולנוע, לקורוסאווה יש קבר צנוע שפשוט חקוק עליו שם משפחתו. מעריצים המבקרים בקברו משאירים לעתים קרובות פרחים, מטבעות או מתנות אחרות כדי לכבד אותו.

לוקיישנים אלו נותנים לנו מושג על הגאונות של קורוסאווה וכיצד הוא הפך אותם ליצירות אמנות, וזו זכות לבקר בהם אם ניתנת ההזדמנות. לרוע המזל, למרות שתמיד נוכל לחגוג אותו באמצעות סרטיו, אין מוזיאון קורוסאווה רשמי ביפן. לפיכך, באחריות האוהדים לשמור על זכרו חי.

*התמונות בבלוג מרחבי הרשת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s